بهترین سرخ کن بدون روغن کدام است ؟ ( مزایا و معایب سرخ کن بدون روغن )

سرخ کن بدون روغن

بهترین سرخ کن بدون روغن کدام است ؟ ( مزایا و معایب سرخ کن بدون روغن )

احتما شما نیز سوال هایی مانند بهترین سرخ کن کدام است ؟ تفاوت سرخ کن بدون روغن و سرخ کن معمولی در چیست ؟ تفاوت مینی سرخ کن با دو مورد قبل چیست ؟ بهترین سرخ کن بدون روغن کدام است ؟ معایب سرخ کن بدون روغن چیست ؟ آیا به طور کلی سرخ کن بدون روغن خوبه؟ آشپزی با سرخ کن بدون روغن چگونه است ؟ چه موادی را می توان در سرخ کن بدون روغن سرخ کرد ؟ سرخ کردن مواد در سرخ کن بدون روغن چقدر طول می کشد ؟ طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن چیست ؟ سرخ کردن در سرخ کن بدون روغن چقدر زمان می برد ؟ در ذهن دارید. برای پاسخ به این سوال ها چند دقیقه ای همراه ما باشید .

 

فهرست مطالب

 

بهترین سرخ کن ( از نظر نوع ) چیست ؟

برای پاسخ به این سوال باید قبل از هر چیز ،  یکی از روش ها و وسایل سرخ کردن را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید . انواع وسایل و روش های سرخ کردن عبارتند از :

سرخ کردن با استفاده از سرخ کن معمولی

سرخ کن معمولی از روغن بسیار زیادی استفاده می کند . در عوض از قیمت مناسبی برخوردار است . همچنین یک طعم سرخ کردنی دلچسب به غذا می دهد .

نحوه عملکرد این دستگاه ها بسیار ساده است . بیشتر شبیه یک کاسه‌ی گود پر از روغن داغ هستند .  مدل های جدید دارای فیلتر هستند . و دارای یک سبد که بتوانید مواد را به راحتی از داخل روغن بالا بکشید .

این مدل ها نیازی به توضیح زیاد ندارند و توضیحات محصول ها کاملا گویا است ، برای مشاهده قیمت سرخ کن های معمولی و معرفی مدل های محبوب و پرفروش می توانید به بخش قیمت سرخ کن مراجعه فرمایید .

سرخ کردن با استفاده از مینی سرخ کن

نحوه عملکرد آنها مانند سرخ کن معمولی است ، ولی در اندازه های کوچک تر . این اندازه کوچک تر باعث می شود برای استفاده خانواده های کم جعیت مفید تر باشد . همچنین اندازه کوچک باعث صرفه جویی در مصرف روغن می شود . به این ترتیب که شما تعداد دفعات بیشتر مواد را داغن مینی سرخ کن قرار می دهید . و در پایان کار مقدار کمتری روغن ( غیر قابل استفاده ) در انتهای سرخ کن باقی میماند .

برای مشاهده قیمت مینی سرخ کن ها و معرفی مدل های محبوب و پرفروش می توانید به بخش مینی سرخ کن مراجعه فرمایید .

سرخ کردن با استفاده از سرخ کن بدون روغن

سرخ کردن با استفاده از سرخ کن بدون روغن

تفاوت مدل های بدون روغن با نمونه های قدیمی آن در تکنولوژی تولید حرارت آن است . شما در انواع معمولی ، مقدار زیادی روغن ریخته و روغن را داغ می کنید ولی در انواع جدید فقط یک قاشق روغن استفاده می شود .

این روغن توسط فشار هوای خیلی داغ مانند یک لایه بر روی سطح ماده غذایی کشیده می شود . در حقیقت دستگاه عمل سرخ کردن را به نحو مطلوب و با ایجاد هوای داغ و فشار بالا در داخل دستگاه ، بدون استفاده از روغن زیاد ،  انجام می دهد .

جریان هوای داغ پرفشار دو عمل را همزمان انجام میدهد :

  1. هوای داغ باعث داغ شدن روغن اضافه شده به مواد غذایی می شود
  2. فشار زیاد ، این روغن داغ شده را به صورت ذرات معلق در می آورد و به سرعت در داخل دستگاه به جریان می اندازد .

در نتیجه این دو عمل ذرات معلق روغن داغ به تدریج سطح مواد غذایی را می پوشانند و با آن نفوذ می کنند . نکته جالب اینجاست همین اتفاق برای روغن داخل بعضی از مواد پروتئینی که خود دارای روغن هستند نیز می افتد . و در حقیقت این مواد با روغن طبیعی مضاعف حاصل از داغ شدن خود طبخ می شوند .

علاوه بر هوای داغ یک المنت گرمایی با تابش از بالا اقدام به گریل کردن مواد غذایی می نمایید تا نتیجه ای مطلوب تر حاصل شود .

با وجودی که طعم مواد غذایی سرخ شده در سرخ کن بدون روغن قابل قبول و مطلوب است و حتی بیشتر افراد متوجه تفاوت آن نمی شوند ، اما در عمل حدود ۸۰ یا ۹۰ درصد طعم سرخ کردنی در حالت معمولی و با استفاده از روغن زیاد تولید می شود . چون این نمره ، نسبت به مزیت های سلامتی که دارد یک نمره‌ی قابل قبول است ، استفاده از سرخ کن های برقی هر روز طرف داران بیشتری می یابد .

تنوری کردن با استفاده از آون توستر ( ماکروفر )

تعجب نکنید . با استفاده از آون توستر و ماکروفر هم می توان غذای سرخ کرده تهیه کرد .

از آنجایی که ما از مخالفان استفاده از ماکروفر هستیم ، تنها به توضیح اون توستر می پردازیم . مراحل ماکروفر مشابه آون توستر است با این تفاوت که طعم غذای خروجی از اون توستر مطبوع تر است و استفاده از آن نیز راحت تر است .

در حقیقت تفاوت کمی بین طعم غذای سرخ کردنی و غذای تنوری وجود دارد . برای مثال می توان به تفاوت سیب زمینی سرخ کرده و سیب زمینی تنوری اشاره کرد .

روش کار به این صورت است که سیب زمینی ( یا سایر مواد مثلا سینه مرغ ) را به تکه های کوچک تقسیم می کنید . در سینی فر قرار داده ، یک قاشق روغن دلخواه روی ان میریزید و در فر قرار می دهید .

نقطه قوت این روش این است که دیگر نیازی به خرید سرخ کن بدون روغن ( که گران قیمت هم هستند ) ندارید و با چند بار آزمون و خطا می توانید درجه حرارت و زمان مطلوب برای هر غذا را بیابید .

نقطه ضعف این روش این است که احتیاج به مهارت بالاتری نسبت به استفاده از سرخ کن یک قاشق روغن دارد . و باید بیشتر مواظب مواد غذایی بود تا ته نگیرد یا نسوزد . به بیان دیگر سرخ کن بدون روغن به اصطلاح دم دستی تر و پر کاربرد تر است .

علاوه بر آن طعم سرخ کردنی کمتری نسبت به سرخ کن یک قاشق روغن دارد . و بیشتر می توان گفت غذای تنوری درست کرده ایم .

نکته اخر اینکه طبق آخرین اطلاعات ( و با جمه بندی همه موارد گفته شده ) سرخ کردن با سرخ کن بدون روغن نسبت به تنوری کردن در اون توستر رضایت بیشتری را برای مصرف کننده به همراه داشته است . پس اگر از طرف داران غذاهای سرخ کردنی هستید و مشکلی هم از لحاظ منابع مالی ندارید ، سرخ کن برقی می تواند انتخاب مناسبی باشد .

 


مزایای سرخ کن بدون روغن

صنعت لوازم خانگی هر چند سال یک بار شاهد ارائه یک محصول انقلابی بوده است که منجر به تغییر سبک آشپزی مصرف کنندگان شده است . در سال های اخیر نیز این سرخ کن برقی بدون روغن است که به عنوان یک پدیده جدید ، به آشپزخانه ها وارد شده است .

فسلفه ی تولید سرخ کن برقی بدون روغن ، پاسخ به دو نیاز مصرف کنندگان بود .

استفاده از روغن کمتر برای حفظ سلامتی

اولین مشکلی که در هنگام استفاده از سرخ کن های معمولی احساس میشد ، مصرف بسیار زیاد روغن توسط این دستگاه ها بود . همین امر باعث شده بود بسیاری مصرف کنندگان ( حتی با وجود خرید سرخ کن معمولی ) ، برای حفظ سلامتی خود ، همچنان از ماهیتابه برای سرخ کردن استفاده کنند . این دستگاه ها به خصوص برای افرادی که دارای چربی خون بالا هستند و یا قصد کم کردن وزن دارند ، مناسب می باشد.

این امر باعث شد تا شرکت های پیشرو در زمینه لوازم خانگی مانند تفال شروع به تحقیق برای رفع این مشکل کردند . این تحقیقات منجر به توسعه نسل جدیدی از سرخ کن های برقی شد که تنها با یک قاشق روغن اقدام به سرخ کردن می کردند و به سرخ کن های بدون روغن معروف شدند .

عدم نیاز به ایستادن بلند مدت و بررسی مواد سرخ کردنی

در قسمت قبل عنوان کردیم که به دلیل مصرف بالای روغن ، همچنان از ماهیتابه به جای سرخ کن برقی استفاده می‌شد . در این هنگام مشکل دوم بروز می کرد .

در هنگام سرخ کردن با ماهیتابه باید استفاده کننده حضور دائمی می داشت و به صورت چشمی سرخ کردن را کنترل می کرد و احتمالا با قاشق نسبت به برگرداندن مواد غذایی اقدام می‌نمود . به دلیل گنجایش محدود ماهیتابه ها ، این مشکل هنگامی که باید برای تعداد بیشتری نفر غذا تهیه می شد بیشتر مشخص می‌شد .

این موضوع ، دلیل محکم دیگری برای تحقیق و توسعه‌ی انواع سرخ کن بدون روغن شد .

با معرفی این محصولات استفاده از انواع دیگر سرخ کن کاهش داشته است . هر چند هنوز هستند افرادی که از سرخ کن برقی معمولی و یا مینی سرخ کن استفاده می کنند .

سرخ کردن یکنواخت تمام قسمتهای مواد غذایی

مورد اخیر یعنی سرخ کردن یکنواخت در ابتدا مطرح نبود ، و تمامی تلاش ها بر رفع دو نیاز اصلی یعنی استفاده کمتر از روغن کمتر و سرخ کردن خودکار متمرکز شده بود . ولی با ابداء و توسعه‌ی سرخکن های بدون روغن ، مشخص گردید که این دستگاه ها نقطه‌ی قوت دیگری نیز دارا می باشند . این نقطه ی قوت سرخ کردن یکنواخت تمام سطح مواد غذایی بود . این دستگاه ها به دلیل نحوه ی عملکردی که دارند ، می توانند به صورت یکنواخت اقدام به سرخ کردن مواد بنمایند .

( سرخ کن بدون روغن ) یا ( سرخ کن یک قاشق روغن  ) ؟

در حقیقیت نام صحیح سرخ کن های نسل جدید سرخ کن یک قاشق روغن است . اما به دلیل استفاده‌ی بسیار کمتر این دستگاه ها از روغن ، به سرخ کن بدون روغن شهرت یافته‌اند . پس وقتی کلمه ی سرخ کن بدون روغن را به کار می بریم با سرخ کن یک قاشق روغن به یک معنی است .

البته با توجه سیستم عملکرد این سرخکن ها می توان بدون روغن نیز از آنها استفاده کرد اما در این صورت مقداری از طعم مطلوب آن کاسته می شود و بیشتر مانند پختن مواد غذایی داخل فر خواهد بود .

بهترین سرخ کن بدون روغن چیست ؟

بیشترین فروش این محصول متعلق به برند های زیر است :

برند تفال که از پیشروان تحقیق و توسعه در این زمینه به شمار میرود ، سابقه ای بیش از ده سال در تولید این محصولات دارد . سرخ کن بدون روغن تفال که با نام تجاری Tefal Actifry عرضه می شود ، از بهترین برندهای موجود در بازار به شمار می رود . علاوه بر تفال می توان به برند های دلونگی با نام تجاری Delonghi Multifry و فیلیپس با نام تجاری Philips Airfryer نیز اشاره کرد . در ادامه به بررسی نقاط قوت ، تفاوت ها و معایب سرخ کن های بدون روغن می پردازیم .

نقاط قوت و معایب سرخ کن چرخشی بدون روغن تفال

از نقاط قوت سرخ کن تفال می توان به چرخشی بودن اشاره کرد . در این نوع سرخ کن ها یک پارو به آرامی مواد غذایی را به هم زده تا بهتر در مقابل هوای پرفشار ( حامل ذرات روغن داغ ) قرار بگیرند .

مزیت دیگر این برند رضایت بالای خرید مشتریان از سرخ کن های تفال است به بالای ۹۵ درصد عنوان شده است .

با توجه به اینکه تفال سال هاست مشغول تولید و توسعه سرخ کن های تولیدی خود است ، این رضایت قابل پیش بینی است .

در گذشته پاروی مورد بحث قابل جدا شدن نبود . که این امر برای بعضی مواد غذایی برای مثال ران و کتف مرغ مشکل ایجاد میکرد . اما در مدل های جدید با اضافه شدن امکان برداشته شدن پارو این مشکل بر طرف شده است .

برای اطلاعات کامل و دقیقتر همراه با قیمت به بخش سرخ کن تفال مراجعه فرمایید .

نقاط قوت و معایب سرخ کن بدون روغن دلونگی

 

سرخ کن بدون روغن دلونگی

سرخ کن دلونگی چرخشی مانند محصولات تفال از یک پارو جهت هم زدن برخی مواد غذایی استفاده می کند . همان طور که عنوان شد این کار سبب می شود هوای داغ همراه با ذرات روغن به خوبی در بین مواد غذایی جریان داشته باشند . در نتیجه پخت یکنواخت و مناسبی به دست آید .

همانند تفال در گذشته این پارو قابلیت جدا شدن نداشت . این مورد خوشبختانه در مدل های جدید رفع شده است .

از نقاط قوت سرخ کن بدون روغن دلونگی می توان به چند کاره بودن آنها اشاره کرد ، مدل های خاصی از دلونگی ( شامل مدل ۱۱۶۳ کلاسیک نمی شود ) علاوه بر سرخ کردن می توانند به عنوان یک چند کاره مورد استفاده بگیرد . و چندین مدل غذای متفاوت طبخ کند .

نقاط قوت و معایب سرخ کن بدون روغن فیلیپس

سرخ کن بدون روغن فیلیپس

ظاهر زیبا مهمترین نقطه‌ی قوت سرخ کن های فیلیپس است . این سرخ کن ها نسبت به سرخ کن های سایر برند ها از طراحی ظاهرای زیبا تری برخوردار هستند و معمولا به دو رنگ سفید و مشکلی عرضه می‌شوند .

عیب بزرگ سرخ کن بدون روغن فیلیپس در این است که : به دلیل عدم وجود سیستم چرخشی ( پاروی همزن ) در نیمه ی زمان سرخ کردن باید درب دستگاه را باز کرد و با تکان دادن مواد را به هم زد . این عیب با فسلفه‌ی ایجاد سرخ کن های برقی تمایز دارد و موجب شده تا حدودی فروش این برند کاهش یابد . ولی همچنان دیزاین خوب این شرکت ، محصولات این شرکت را در ردیف پر فروش ها قرار داده است .

 

موارد گفته شده در بالا را می توان به طور خلاصه به این صورت جمع بندی کرد :
اگر به دنبال یک سرخ کن خوب هستید انتخاب اول می تواند اوکتی فرای تفال باشد ، اگر به دنبال یک سرخ کن چند کاره می گردید تا سایر مواد غذایی را نیز در آن طبخ کنید مولتی فرای دلونگی انتخاب مناسبی است . و اگر ظاهرا دستگاه برای شما خیلی اهمیت دارد و یا از طرف داران محصولات فیلیپس هستید می توانید ایرفرایر فیلیپس را انتخاب نمایید .

عوامل موثر در انتخاب سرخ کن بدون روغن

دو مورد در انتخاب سرخ کن بدون روغن نقش اساسی ایفا می کنند و قبل از خرید حتما از وجود آنها مطلع شوید

  1. وجود قطع کن خودکار
  2. ظرفیت مورد نیاز
  3. کیفیت روکش ظرف داخلی

۱: قطع کن خودکار برای جلوگیری از سوختن مواد غذایی لازم است ، چون یکی از موارد استفاده سرخ کن ، آزاد کردن وقت برای انجام کارهای دیگر است . و اگر سرخ کنی قطع کن نداشته باشد عملا این وظیفه را نمی تواند به خوبی انجام دهد .

۲ : در مورد ظرفیت مورد نیاز باید بر اساس نیاز خود تصمیم گیری کنید ، اگر خانواده‌ی پرجمعیتی ندارید و یا قصد استفاده از دستگاه را برای مهمانی های خود ندارید می توانید از مدل های ۸۰۰ گرمی تا یک کیلوگرمی استفاده کنید . اما اگر برای جمعیت زیاد غذا تهیه خواهید کرد حتما مدل های ۱ و نیم کیلویی و بزرگ را انتخاب نمایید .

۳ : اگر از برند های معتبر مانند تفال و فیلیپس و دلونگی خرید می کنید نگرانی از بابت کیفیت روکش ظرف داخلی نخواهید داشت . ولی اگر از برندهای کمتر شناخته خرید می کنید ممکن است ظرف داخلی کیفیت لازم را نداشته باشد .

طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن :

طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن بسیار ساده است .شما مواد غذایی مورد نظر خود را درون سرخ کن قرار داده و یک قاشق روغن بر روی آنها می ریزید . زمان دستگاه را مطابق زمان بندی که در راهنمای دستگاه آمده است ، تنظیم کرده و دکمه ی شروع را می زنید .

سرخ کن های جدید مجهز به قطع کن خودکار هستند ، پیشنهاد می کنیم برای خرید سرخکن بدون روغن حتما بررسی نمایید که دستگاه دارای قطع کن خودکار باشد .

سرخ کن های بدون روغن دو طبقه

سرخ کن بدون روغن دوطبقه

بعضی از مدل های سرخ کن دارای دو طبقه مجزا هستند و این امر سبب می شود بتوانید مواد غذایی را به صورت مجزا و با صرف زمان کمتر ، و با یک بار روشن کردن دستگاه سرخ نمایید .

از انواع این مدل ها که دارای قابلیت سرخ کردن چند مواد غذایی همزمان هستند ، می توان به سرخ کن ۷۵۱۰ تفال اشاره کرد . این سرخ کن از سرخ کن های پیشنهادی خانه بازار به شما دوستان عزیز به شمار میرود .

چه موادی را می توان در سرخ کن بدون روغن سرخ کرد ؟

بعضی تصور می کنند که این دستگاه ها فقط قادر به سرخ کردن سیب زمینی هستند ولی در این دستگاه ها ، علاوه بر سیب زمینی می توان هر نوع مواد پروتینی از جمله مرغ ، انواع سبزیجات از جمله بادمجان و کدو و سایر مواد را نیز تهیه کنید . علاوه بر آن امکان استفاده از هر نوع روغن مانند روغن زیتون و روغن آفتابگردان وجود دارد . به طور کلی تقریبا هر ماده غذایی که با ماهیتابه سرخ می شود ، قابل سرخ شدن در این دستگاه ها هستند . اما این نکته را به یاد داشته باشید :

با توجه به نحوه‌ی عملکرد این سرخ کن ها و برای کسب بهترین نتیجه سعی کنید از مواد نازک ، لطیف و تکه شده در غذاها استفاده کنید .

برای مثال شما می توانید با استفاده از دستور پخت چند مرحله ای ( که در آشپزی با سرخ کن بدون روغن معرفی شده و ویدیوی آن نیز ارایه شده است ) بهترین نتیجه را دریافت کنید . اما سرخ کن بدون روغن برای تهیه اکبرجوجه با استفاده از ران مرغ خیلی مناسب نیست . البته ران مرغ را نیز می توانید به روش های دیگری که در ویدیو ها مشاهده می کنید سرخ کنید . منظور ما از این مثال این است که دستورهای غذایی که نیاز به فروبردن کامل ماده غذایی در روغن دارند ( مانند اکبر جوجه ) برای این دستگاه مناسب نیستند . اما در عوض می توانید از تعداد زیادی دستور های غذایی دیگر و یا به ابتکار خودتان ( با تغییر مواد ) استفاده کنید .

سرخ کردن در سرخ کن بدون روغن چه قدر زمان میبرد ؟

شاید قبل از خرید از خود بپرسید سرخ کردن در سرخ کن بدون روغن چقدر طول می کشد ؟

زمان تقریبی برای تهیه سیب زمینی سرخ کرده در این دستگاه ها در حدود ۳۰ دقیقه است .

شاید بعضی عنوان کنند که ۳۰ دقیقه زمان زیادی است و با ماهیتابه با سرعت بیشتری قابل انجام است . در پاسخ باید عنوان کنیم که بله این صحبت اگر مقدار سرخ کردنی کم باشد ، صحیح است . یعنی شما می توانید یک سیب زمینی کوچک را به راحتی با ماهیتابه سرخ کنید ولی برای سرخ کردن مثلا یک کیلو سیب زمینی سرخ شده باید چندین بار ماهیتابه پر و خالی شود . در تمام این مدت هم حضور شخص الزامی است .

اما هنگام استفاده از سرخ کن بدون روغن شما یک بار مواد را در داخل دستگاه قرار داده و در حالی که سیب زمینی یا سایر مواد سرخ کردنی شما آماده می توانید می توانید سالاد درست کنید یا به سایر کارهای خود برسید و دیگر نیازی به سر پا ایستادن خانم خانه برای سرخ کردن سیب زمینی و سایر مواد غذایی نیست .

آشپزی با سرخ کن بدون روغن

همانطور که عنوان شد آشپزی با سرخ کن بدون روغن بسیار ساده و راحت است و می توانید انواع مواد غذایی از جمله سیب زمینی ، مرغ ، بادمجان و غیره را نیز تهیه کنید .

این یک قاشق روغن الزامی نیست ، در صورت نیاز می توانید اضافه نکنید که با مقدار کمی تغییر در طعم مواجه می شوید و یا اگر مشکل اضافه وزن ندارید می توانید مقدار بیشتری روغن ( برای مثال دو یا سه قاشق روغن ) برای طعم دهی بیشتر اضافه کنید .

در بعضی دستورها می توانید چند مرحله اقدام به سرخ کردن نمایید . برای مثال در ابتدا تکه های سینه ی مرغ را در سرخ کن قرار بدهید و مقداری روغن روی آن بریزید ، بعد از گذشت بیست دقیقه سیب زمینی و سایر مواد مورد نظر خود را به مواد قبلی اضافه کنید . در پنج دقیقه آخر نیز می توانید از سس سفید و یا قرمز استفاده کنید .

برای روشن شدن بهتر مطالب چند فیلم در ادامه آمده است که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد :

 

 

نحوه تمیز کردن سرخ کن ، نحوه شستن سرخ کن و چربی زدایی سرخ کن

نکته‌ی مهمی که باید در هنگام انتخاب سرخ کن به آن توجه کرد قابلیت تمیز کردن آسان سرخ کن می باشد . جدا شدن تمامی قطعات جهت شستشو یکی از مزیت هایی است که باید به آن توجه کرد که معمولا در برند های معروف یافت می شود . در ادامه به ویدیوی نحوه ی تمیز کردن سرخ کن بدون روغن تفال توجه فرمایید :

امیدواریم که مطالعه این مقاله مورد توجه و استفاده‌ی شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد . اگر این چنین است پیشنهاد می کنیم این راهنمای خرید را برای دوستان خود ارسال نمایید و همچنین سایر راهنما های خرید خانه بازار دیدن فرمایید .

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

54 − = 45


has been added to your cart.
Checkout
راهنمای خرید خانه بازار